Skip to content

5. Свята та фестивалі / Holidays and Festivals

July 21, 2013

Як і будь-яка східна культура, Тайвань любить не лише смачно і вчасно поїсти, але й весело та гамірно щось відсвяткувати. А тут ще й накладаються відбитки геть різних культур та релігій, так що нудьгувати не доводиться. Почну з початку календарного року – святкування власне нашого Нового року. Традиційно, для місцевих новий рік відзначається за місячним календарем, тому в ніч з 31 на 1 святкування повністю стягнено з західного нового року: концерти, відлік до 12 години, великий феєрверк та народні веселощі до ранку. Феєрверк до речі вартий того щоб побачити вживу хоч раз в житті, одна з найвищих будівель планети стріляє різнокольоровим вогнем в усі боки – захоплююче видовище. Його весь час намагаються згорнути, бо дорого все організовувати, та й важко столиці витримувати величезні натовпи, але кожен рік знаходяться нові спонсори і show goes on. Святкує в основному молодь, адже півночі пити та галасувати заради “чужого” свята можуть лише ті, хто і так полюбляє це діло. Добре хоч першого вихідний, а то б зовсім святкування не вдалось. Проте вже другого доводиться бути на роботі/парах, одного разу навіть іспит писав заспаний, не вірячи власним очам і думкам.

Наступне, найбільше і найважливіше, святкування – це Китайський новий рік. Зазвичай він займає днів 10 вихідних у кінці січня – на початку лютого, три-чотири з яких майже все зачинено і ніхто не хоче працювати, особливо на півночі, звідки всі їдуть на південь до родичів. Адже Китайський Новий Рік – це велике родинне свято, і всі мають провести хоч кілька днів з сім’єю, зустріти всіх дальніх родичів до тринадцятого коліна. Причому у строго заведеному порядку – сім’я чоловіка, сім’я дружини (тата і мами для їх дітей відповідно), і тільки потім всякі друзі-знайомі-кохані, з ким власне хочеться провести кілька вихідних. Оселі декоруються, піротехніка та їжа закупається, загалом нічого особливо. Головне правило – якомога більше червоного кольору, вогню і шуму, бо як виповзе з морів місцевий бабайка, його треба швидко-швидко налякати, щоб він назад спати пішов. До наступного року. Особисто я люблю в цей час валятись десь на пляжі в теплі півдня, ліниво дивитись на нескінченні вибухи петард та феєрверків і якомога менше думати. І не дай боже щось заболить чи зламається в цей час, бо знайти лікаря чи майстра буде майже неможливо. З іншого боку, для людей, що працюють в компаніях, та для їх юних родичів це найкраще свято, адже перед ним видають премії (інколи ця премія у півтора-два рази збільшує річний заробіток). Ну а юні родичі (діти, племінники) традиційно отримують в подарунок “на щастя” гроші в червоних конвертах, причому наймолодші отримають більше. До речі непоганий спосіб видати дитині кишенькові гроші на весь рік, або поповнити депозит на подальше навчання, наприклад.

Далі – ще більше свят, проте вже не таких важливих, тому вихідних майже не буде ((.

Фестиваль Ліхтарів          

Під кінець новорічних свят наприкінці лютого-початку березня усюди проходить фестиваль ліхтарів. Це такі статуйки з металу та паперу, підсвічені зсередини, на тему людей, тварин, відомих персонажів поп культури тощо. Традиційні невеличкі ліхтарики зі свічками також запускають у небо, проте мені цей фестиваль найбільш до вподоби саме через різнокольорову декорацію парків та вулиць, що заманює тебе у свій неперевершений та захоплюючий танок вогнів після заходу сонця.   

День Підмітання Могил  

Традиційний день вшанування померлих, догляду за їх могилами та задобрення духів,що проходить 4,5 або 6 квітня. Люди та різні установи виставляють багато їжі, палять спеціальні гроші (в духовному світі гроші виявляється також потрібні), та згадують тих, що вже не з нами. Знову ж таки, більш гамірно і різнобарвно, ніж прийнято у нас, але як на мене так навіть краще.      

Драгонбоут          

Про це свято я вже писав з підзаголовком Змагання тут

Фестиваль середини осені  

У вересні відзначають середину осені, врожай та сонцестояння поїданням місячних пиріжків та барбекю. Найцікавіше те, що смажити м’ясо стало популярним лише останні років 10-15, але настільки розповсюдженим, що здається, ніби цій традиції вже кількасот років.

Дабл тен 

Подвійна десятка, свято на честь початку революції 10 жовтня 1911 року, що знаменувало початок сучасної китайської історії (навіть рік відраховується від 1911, зараз 102 рік китайської республіки). День незалежності і перемоги в одному флаконі, з парадами та іншими державно-масовими заходами. Зате є можливість насолодитись гарною осінньою погодою і провести вихідний на природі.

Звісно, існує ще кілька свят, про які я не згадав, бо банально мало знаю, або не бачу сенсу описувати. Дехто відмічає Хелоувін та католицьке Різдво, хтось раз на чотири роки палить човни, щоб задобрити морську богиню Матсу, хтось танцює, хтось співає. Найголовніше те, що в будь-яку пору року на території Тайваньщини можна знайти цікаві заходи, і дізнатись більше про цю багатогранну культуру, головне вміти шукати і мати сміливість вилазити з Сінчу та Тайпею.

Advertisements
Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: